Ana sayfa Uncategorized Almanya’da göçmen kökenli müzisyenler için sertifikalı eğitim imkanı

Almanya’da göçmen kökenli müzisyenler için sertifikalı eğitim imkanı

31
0

Almanya’daki Kuzey Ren Vestfalya Eyalet Müzik Akademisi (Landesmusikakademie NRW) göçmen kökenli müzisyenlere, bir kez daha müzik pedagojisi alanında sertifikalı eğitim imkânı sunuyor. Geçtiğimiz yılarda onlarca müzisyenin faydalandığı ve sayesinde iş bulduğu eğitim için son başvuru tarihi 12 Temmuz 2024’tür.

Akademi, göçmen kökenli müzisyenlerin beraberlerinde getirdiği kültürel birimi bir zenginlik olarak görüyor: Bir yandan bu zenginliği eyaletin müzik coğrafyasına kazandırmayı amaçlıyor. Diğer yandan göçmen müzisyenlere; yetkinliklerini kanıtlayabilecekleri bir belge alma imkânı sunuyor. Söz konusu sertifika ile müzik okulları, halk eğitim merkezleri (Volkshochschule) ve sosyokültürel merkezlerde iş bulunabiliyor. Teori ve pratik içerikli kurs, Almanya’da müzik pedagogu olarak çalışmanın temellerini atmaktadır.

Ayrıntılı Almanca bilgi için: Termindaten – Landesmusikakademie-NRW (lma-nrw.de)

Kursa kim, nasıl katılabilir?

Almanya’da yaşayan ve geçerli oturma iznine sahip profesyonel müzisyenler kursa katılabilirler. Almanya’da eğitimi mümkün olmayan bir enstrümanı çalabilenlerin katılması, özellikle istenmektedir. Kendi müzik kültürlerine özgü bir şarkı söyleme stiline sahip olan, bir enstrümanla (örneğin gitar, perküsyon, piyano) kendilerine eşlik edebilen ses sanatçıları da eğitime katılabilirler. Katılımcıların kendilerini ifade edebilecek derecede Almanca seviyesinin olması gerekmektedir.

Kurs 04.10.2024 tarihinde başlayacak ve 13.06.2025 tarihinde sona erecektir. Kurs, NRW’deki tatil dönemleri dışındaki Cuma günleri, Köln’de ve dijital ortamda dönüşümlü olarak gerçekleştirilecektir. Heek’teki Landesmusikakademie NRW’de yapılacak üç yoğun hafta sonu programına katılım, özellikle önemlidir. Ayrıca ev ödevi ve ikamet edilen yerdeki müzik okulunda bir staj yapma zorunluluğu da bulunmaktadır.

Başvuruların 12 Temmuz 2024 tarihine kadar aşağıdaki adrese ekleriyle birlikte gönderilmesi gerekmektedir.

E-Posta: kazim.kalayci@lma-nrw.de

Başvuruya eklenmesi gerekenler:

  • Motivasyon mektubu (Neden kursa katılmak istiyorsunuz?)
  • Özgeçmiş (Hangi genel eğitim ve müzik eğitimine sahipsiniz? Ne tür bir öğretmenlik deneyiminiz var?)
  • Enstrüman ve/veya vokal içeren video(lar) linkleri
  • Başvuru sahibinin solo sanatçı olarak görülebildiği ve duyulabildiği video(lar)
  • Şarkıcılar için kendi eşlik enstrümanlarını da çaldıkları bir videonun linki

Bu belge ve videoları ışığında yapılacak ön elemeyi geçebilen başvuru sahipleri 6 Eylül 2024 tarihinde kişisel mülakata davet edilecek ve en fazla 20 müzisyen kursa kabul edilecektir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here