Ana sayfa Uncategorized Wunstorf şehrinde Müslüman mezarlığı açıldı

Wunstorf şehrinde Müslüman mezarlığı açıldı

661
0

Almanya’nın Aşağı Saksonya Eyaleti Wunstorf şehrinde Müslüman mezarlığı açıldı.

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ne (DİTİB) bağlı Wunstorf Aksa Camii’nin birkaç yıl süren hazırlıkların ardından şehirdeki Müslümanların cenazelerini İslami usullere göre defnedebilecekleri 800 metrekarelik alan üzerine 70 kapasiteli mezarlık açıldı.

Mezarlığın açılış törenine; T.C. Hannover Başkonsolosu Gül Özge Kaya, Wunstorf şehrinde dört dönem belediye başkanlığı görevini yürüten Rolf-Axel Eberhardt ile yeni belediye başkanı Carsten Piellusch, Hannover Dini Danışma Kurulu Başkanı Dr. Hüseyin Köftürcü, Niedersachsen ve Bremen DİTİB Eyalet Birliği Başkanı Dr. Ali İhsan Ünlü, Wunstorf Kilisesi Papazı Volker Milkowski, Wunstorf DİTİB Aksa Camii din görevlisi Adnan İltuş, siyasi temsilciler ve yerel yetkililerinden oluşan davetliler katıldı.

Wunstorf DİTİB Aksa Camii din görevlisi Adnan İltuş’un Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan törende Belediye Başkanı Rolf-Axel Eberhardt ikili ilişkiler ve iletişim sürecinden bahsetti. Türklerin artık buranın bir parçası olduğunu söyleyen Eberhardt, “Kiliseye ait bir mezarlığın karşılıklı güvene  dayalı diyalogla 800 metrekarelik alanı Müslümanlara tahsis edilmiştir. Mutluluğumu ifade ediyor, emeği geçen herkese işbirlikleri için teşekkürlerimi sunuyorum” dedi. Eberhardt, mezarlığın dolması durumunda genişletme sözünü verdi.

60 yıl önce işe alınan işçilerin beklentilerin aksine Almanya’ya yerleştiğini söyleyen Başkonsolos Gül Özge Kaya da, “Bu tür Müslüman mezarlıklarının tesis edilmesi ve duyulan ihtiyaç gelecekte artmaya devam edecektir. Tahsis edilen mezarlıkta buraya aitliğin ve uyumun işaretidir” dedi.

İnsanların birbirlerinden öğrenmesi gereken çok önemli değerlerin olduğunu ifade eden Papaz Volker Milkowski, tahsis edilen Müslüman mezarlığında İslami usullere göre defin işlemlerinin yapılacağını dile getirdi.

Müslümanlar için önemli bir problemin çözülmüş olmasından duydukları mutluluğu ifade eden  Hannover Dini Danışma Kurulu Başkanı Dr. Hüseyin Köftürcü ile Niedersachsen ve Bremen DİTİB Eyalet Birliği Başkanı Dr. Ali İhsan Ünlü de, iki kültür arasında yaşayan insanların barış ve huzur içerisinde karşılıklı anlayış çerçevesinde hayatlarını sürdürmelerinin ortak dilek ve temennilerinin olduğunu söyledi.


Ercüment Aydın / Köln

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here