Ana sayfa Uncategorized DİTİB Genel Başkanı Türkmen’den Mevlid Kandili mesajı

DİTİB Genel Başkanı Türkmen’den Mevlid Kandili mesajı

564
0

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Genel Başkanı Kazım Türkmen, alemlere rahmet olarak gönderilen Hz. Muhammed Mustafa’nın (s.a.s) dünyaya teşriflerinin yıldönümü dolayısıyla Mevlid Kandili mesajı yayımladı.

DİTİB Genel Başkanı Kazım Türkmen, Mevlid Kandili mesajında, “Yarın akşam (17 Ekim 2021) Mevlid Kandili. Efendimiz (s.a.s)’in dünyamızı teşrif ettikleri gece. Hazreti Peygamber 1450 yaşında.”dedi.

Tüm İslam aleminin Mevlid Kandili’ni tebrik eden DİTİB Genel Başkanı Kazım Türkmen, mesajında şunları kaydetti:

Şüphesiz her doğum önemlidir, ancak tarihte hiçbir doğum, Sevgili Peygamberimiz’in dünyayı teşrifleri kadar büyük bir değişime ve inkılaba yol açmadı. O’nun doğumuyla üst üste yığılı sıradan bir duvar insanlığın yeni kıblesi oldu. O’nun doğumuyla, o olmasaydı adı bile bilenemeyecek Ebubekir’ler, Ömer’ler, Osman’lar insanlığın ufkuna birer yıldız gibi doğdu. Ebu Cehil’ler bile O’na olan düşmanlıklarıyla nam ve şöhret kazandı. O, unutulmuş coğrafyayı tarihsel dinamiğin en önemli aktörü yaptı; medeniyet ırmağı O’nunla dünyanın en kurak yerlerine cansuyu oldu.

Varlığını ahlakî değerlerin yeniden hayat bulmasına adayan Allah’ın Elçisi, insanlığın son öğretmeni oldu. Barışta ve savaşta, sevinçte ve kederde, varlıkta ve yoklukta, birlikte ve yalnızlıkta ahlakî değerlere bağlı kalarak yaşamanın en güzel ve unutulmaz örneklerini sundu. Kendi aleyhine de olsa adalet ve hakkaniyetin, sadakat ve ahde vefanın yaşayan değerler olabileceğini gösterdi.

Yüce Kur’an’ın yeminlerle övdüğü ahlakı ile O, 1450 yıl sonra bile bir kutup yıldızı gibi insanlığa yol gösteriyor. En mahrem hayatını insanlığın gözü önüne sererek açıklık ve şeffaflığın, “haksızlık ettiğim kim varsa gelsin, çıplak sırtıma vurarak beni cezalandırsın!” diyerek hesap verebilirliğin en temel İslamî değerlerden olduğunu öğretti.

Yurdunu terk ederek sığındığı Medine’de toplumun bütün kesimleriyle ahde vefa ekseninde birlikte yaşamanın ve farklılıklara saygılı olmanın, ancak toplumsal bir sözleşme ile mümkün olabileceğini ortaya koydu.

Öğrettiği bütün ahlakî değerleri ve yaşayışıyla Hazreti Muhammed (s.a.s) hala insanlığın en önemli gündem maddesi olmaya devam ediyor. İklim krizi, savaş, terör ve yoksulluk gibi yerel ya da küresel sorunlardan kurtulabilmenin yolunun, savaşa bile ahlak ve hukuk değerleri katan Allah’ın Elçisi’nin mesajına kulak vermekten geçtiğini insanlık ne zaman anlayacak?

İnsanlık, ama öncelikle müslümanlar, bu nebevî çağrıya kulak vermeli. Kuzeyden güneye, doğudan batıya bütün insanlık ailesinin yekvücut bir “Vefa Toplumu” olmasını sağlayacak şey işte budur.

Kandiliniz mübarek olsun.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here