Ana sayfa Uncategorized Köln’de gençler Mevlid-i Nebi programı düzenlendi

Köln’de gençler Mevlid-i Nebi programı düzenlendi

481
0

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Köln Bölge Gençlik Birliği, “Peygamberimiz ve Vefa Toplumu” konulu bir konferans düzenledi.

Köln DİTİB Genel Merkez Konferans Salonu’nda düzenlenen programa Köln Başkonsolosu Turhan Kaya, DİB Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Prof. Dr. Halis Aydemir, DİTİB Genel Başkanı Kazım Türkmen, Köln DİTİB Dini Danışma Kurulu Başkanı Dr. Muharrem Kuzey, Ayasofya-i Kebîr Câmi-i Şerîfi İmam Hatibi Bünyamin Topçuoğlu, DİTİB Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Dilek, Köln Bölge Gençlik Birliği üyeleri ve gençlik kolları, Köln bölgesi din görevlileri ve dernek yöneticileri katıldı.

Köln DİTİB Eyalet Gençlik Birliği Başkanı Hüseyin Akar’ın sunumu ve Ayasofya-i Kebîr Câmi-i Şerîfi İmam Hatibi Bünyamin Topçuoğlu’nun Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan programın açış konuşmasını Eyalet Gençlik Birliği Başkan Yardımcısı Mevlüt Gürbüz yaptı. Gürbüz, emeği geçen ve programa katılanlara teşekkür ederek, Mevlid-i Nebi Haftası’nın hayırlı olması temennisinde bulundu.

Mevlid-i Nebi Haftası özel programda konuşan Köln Başkonsolosu Turhan Kaya, “İçinde bulunduğumuz bu çok kültürlü toplumda barış ve huzur içinde yaşamanın, toplumsal birlik ve beraberliği sürdürmenin temel öğeleri insani değerlerimizdir. Bu değerlerimizden ‘vefalı olmak” ve “ahde vefa” göstermek insan olmanın özünü oluşturmaktadır. Peygamber Efendimiz (sav), gerek Allah’a kullukta ve nimetlerine şükürde, gerek insani tüm ilişkilerinde vefayı ahlaki bir davranış olarak görmüş ve hayatına yansıtmıştır. Bugün de sağlıklı bir toplumun temel yapı taşlarını oluşturan değerlerimizin çağın gereklerine uygun olarak yeniden tanımlanması ve hayatımıza yansıtılması önem arz etmektedir” dedi.

Mevlid-i Nebi Haftası etkinlikleri çerçevesinde “Peygamberimiz ve Vefa Toplumu” temasıyla düzenlenen konferansa Diyanet İşleri Başkan Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Prof. Dr. Halis Aydemir konuşmacı olarak katıldı.

Aydemir, vefanın tanımını yaparak, Hz. Peygamberin hayatından örnekler sundu.

Başta Allah Azze ve Celle olmak üzere, O’nun Resulü Hz. Muhammed Mustafa (s.a.s.)’e, daha sonra insanın kendisine, eşine, çocuklarına, komşularına ve bütün varlıklara karşı vefa göstermesi gerektiğine vurgu yapan Aydemir, “Bundan 14 asır önce Allah Azze ve Celle’nin gönderdiği elçisi, peygamberlerin sonuncusu Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v.), insanlara Hakk’ı hatırlatmayı, Hakk’ı ikrar etmeyi ve Hakk’a vefa göstermeyi tekrar bildirmek üzere gönderildi” dedi.

İnsanın kendisine vefa göstermesi gerektiğine dikkat çeken Aydemir, şöyle devam etti: “Bizim vefa kavramımız haricen özellilikle insanlar arasında ilişkilerde öne çıkıyor. Arkadaşına, dostuna, eşine, komşusuna, hatta çevreye, şahsın kendi bedenine vefa göstermesini öğretti. Her hakkın yerine getirilmesi, her hakkın îfâsı, yani vefası mutlaktır. Eğer Hakk üzerinden tamınlarsak Hakk’a vefa dediğimiz, yani gerekli olan, hak olan, doğrudan yana, hak dediğimiz şeyi hissettiğimiz bir iç dinamizmimiz var. Allah Azze ve Celle bunu hepimize nasip etmiş. Bir insanın iyiliği, hayrı kendi öz benliğindeki Cenâb ı Hakk’ın ona emanet ettiği kalbi, kalbin merkezindeki cevherlerine vefâ göstermesi onun iyi kimse olduğunu gösterir. Kişinin kendisi ile barışık olması, başta kendisine vefa göstermesi, onu iyi bir kimse yapar. Dolayısıyla vefa dediğimiz elden ele bayrak yarışı misali, hakkı öğrenen, hakkı yaşayan, hakkı başkalarıyla paylaşan bir zincirin halkası olarak ara kademede yer alan ve sürekli bunu çevresindekilere aktaran bir sorumluluktur. Bundan vazgeçmekte vefasızlıktır. Hakk’ın hakkı onu başkalarıyla paylaşmak, yayılmasını, diğer insanlara da kavuşmasını sağlamaktır.

Program Köln Bölge Gençlik Birliği tarafından “Kelimelerle Bosna-Hersek” isimli etkinliğinin sinevizyon gösteriminin ardından günün anısına plaket takdim edildi.

Köln Başkonsolosu Turhan Kaya tarafından DİB Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Prof. Dr. Halis Aydemir’e, DİTİB Genel Kazım Türkmen tarafından Ayasofya-i Kebîr Câmi-i Şerîfi İmam Hatibi Bünyamin Topçuoğlu’na plaket takdim edildi.

Mevlid-i Nebi Haftası’nın İslam âlemi için hayırlara vesile olması temennisinde bulunan DİTİB Genel Kazım Türkmen,  programdan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçen Köln Bölge Gençlik Birliği üyelerine ve katılımcılara teşekkür etti. 

Pandemi kurallarına dikkat edilerek gerçekleştirilen program, gül takdimi ve resim çekinilmesi ile sona erdi.

Ercüment Aydın / Köln

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here