Ana sayfa Uncategorized Nürnberg’de “Mevlid-i Nebi Haftası” coşkusu

Nürnberg’de “Mevlid-i Nebi Haftası” coşkusu

717
0

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Nürnberg Dini Danışma Kurulu Başkanlığı ve Kuzey Bavyera Eyalet Birliği tarafından “Mevlid-i Nebi Haftası” etkinlikleri kapsamında program düzenlendi.

Kuzey Bavyera DİTİB derneklerinin katılımı ile üç ayrı bölgede “Peygamberimiz ve Vefa Toplumu” temalı etkinlikler yapıldı.

Etkinlikler çerçevesinde Nürnberg DİTİB Merkez Camii ile Füth, Miltenberg ve Selb şehrinde düzenlenen salon pragramlarına Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Mustafa Irmaklı ve Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürü Bünyamin Albayrak konuşmacı olarak katıldı.

İstanbul Kadıköy Galippaşa Camii İmam Hatibi Mehmet Pervane, İstanbul Bakırköy Ömer Duruk Camii İmam Hatibi Mustafa Kızılcaoğlu ve Ayasofya-i Kebîr Câmi-i Şerîfi İmam Hatibi Ferruh Muştuer’in Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programlarda Kuzey Bavyera Eyalet Birliği Başkanı Hasan Aslan ve Nürnberg Dini Danışma Kurulu Başkanı Fuat Gökçebay, konuşmalarında günün anlam ve önemine vurgu yaptı.

Gökçebay, vefa duygusunun insanlığı aya kaldıracak, karanlık cendereden kurtaracak bir tünel ve bir ışık olacağını söyledi.  

 “Mevlid-i Nebi Haftası” etkinlikleri çerçevesinde verilen konferanslarda, Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in (s.a.s.) hayatından örnekler vererek O’nun ahlakı ile ahlaklanmanın ve O’nu hayata rehber edinmenin önemine dikkati çekildi.

Vefanın en güzel örneğini bizlere Hz. Peygamberin gösterdiğini ifade eden Din Hizmetleri Genel Müdürü Bünyamin Albayrak, asrı sadetten örnekler verdi. Albayrak, “Bizler Hz. Peygamberi her konuda örnek aldığımız gibi onun vefa ahlakını da her daim örnek almalıyız.” dedi.

Nürnberg Başkonsolosu Serdar Deniz de, Mevlid-i Nebi Haftası etkinlikleri çerçevesinde Hz. Peygamberin örnek kişiliğininin daha iyi anlaşılması için bir vesile olduğunu belirtti.

Pandemi kurallarına dikkat edilerek gerçekleştirilen etkinlikler, sinevizyon gösterimi, gül takdimi ve yapılan dua ile sona erdi.

Yoğun ilginin yaşandığı etkinliklere, Nürnberg Başkonsolosu Serdar Deniz, Nürnberg Dini Danışma Kurulu Başkanı Fuat Gökçebay, Kuzey Bavyera Eyalet Birliği Başkanı Hasan Aslan’ın yanı sıra dernek başkanları, din görevlileri ve davetliler katıldı.

Ayrıca, etkinlikler kapsamında bölgedeki dernekler ziyaret edildi ve istişare toplantıları gerçekleştirildi.

Ercüment Aydın / Nürnberg

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here