Ana sayfa Uncategorized Almanya’ya göçün 60. yılı münasebetiyle “Nesiller Buluşuyor, Hatıralar Canlanıyor” etkinliği

Almanya’ya göçün 60. yılı münasebetiyle “Nesiller Buluşuyor, Hatıralar Canlanıyor” etkinliği

775
0

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ne (DİTİB) bağlı Marl Yunus Emre Camii’nde, Almanya’ya işgücü göçünün 60’ıncı yılı münasebetiyle anma etkinliği düzenlendi.

“Nesiller Buluşuyor, Hatıralar Canlanıyor” başlığı altında düzenlenen etkinlikte, 60 yıl önce Almanya’ya işçi göçüyle gelen ilk nesil, yaşadıkları zorlukları ve verdikleri mücadeleyi anlattı.

Marl DİTİB Yunus Emre Camii’nde eğitim gören öğrencilerden Furkan Özyurt’un Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda, ilahi ve şiirler okundu, ilk neslin hayat hikayelerinin anlatıldığı sinevizyon gösterildi.

Etkinliğin söyleşi bölümünde ilk nesil büyükler, katılımcıları maziye doğru umut, özlem ve hasretle dolu duygusal bir yolculuğa çıkardı. Yaşanan hatıralar tekrar canlandırıldı. Torunlarının merak ettikleri “İlk geldiğinizde burada nasıl karşılandınız?” sorusunu cevaplandıran büyükler; Almanların kendilerine iyi davrandığını, yardımsever olduklarını ifade ettiler.

Bu coğrafyalara çalışmak için gelen ilk nesil büyüklerle, burada doğup büyüyen çocuklarla anlamlı bir etkinlikle buluşturan din görevlisi Selçuk İsmailoğlu, çocuklarla birlikte biriktirdiği güzel hatıralara bir yenisinin daha eklendiğini ifade etti.

Bir miktar para biriktirdikten sonra geri dönme hayaliyle başlayan bu maceranın bir türlü bitmediğini,  Almanya’da beşinci kuşağa ulaşıldığını söyleyen dernek başkanı Hasan Tıska da, “Bizlere bu camileri emanet eden büyüklerimize, miraslarına sahip çıkacağımıza dair söz veriyoruz” diye konuştu.

Ayrıca, öğrencilerin çizdikleri “Göç” temalı resimlerin ve eski fotoğrafların da sergilendiği etkinlik, katılımcıların oldukça beğenisini kazandı.

Duygu dolu anların da yaşandığı program, ebediyete göç edenler için yapılan dua ile sona erdi.

Ercüment Aydın / Köln

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here