Ana sayfa Uncategorized DİTİB gençlerinden Almanya’ya işçi göçünün 60. yılında 60 değere şükran plaketi

DİTİB gençlerinden Almanya’ya işçi göçünün 60. yılında 60 değere şükran plaketi

795
0

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Köln Bölge Gençlik Birliği, Almanya’ya işgücü göçünün 60. yıl dönümü münasebetiyle 60 birinci nesil büyüğe plaket verdi.

“Birinci Nesil Büyüklerimize Şükran” başlığı altında gençler tarafından düzenlenen etkinlikte, 60 yıl önce Almanya’ya işçi göçüyle gelen ilk nesil büyükler ziyaret edilerek, günün anısına özel hazırlanan şükran plaketi ve hediyeler takdim edildi.

Köln bölgesindeki cami derneklerinde temsili bir etkinlik düzenlediklerini söyleyen DİTİB Köln Bölge Gençlik Birliği Başkanı Hüseyin Akar, “Etkinliğimizde sadece 60 büyüğümüzü değil, bütün büyüklerimizin ellerini öpüp, dualarını almayı gönül isterdi. Ancak bu pandemi sürecinde mümkün olmadığından dolayı temsili bir iyilik ve ihsan sadedinde büyüklerimiz kabul etsinler. 60 büyüğümüzün ziyaretini kendi evlerine ziyaret etmiş gibi kabul etsinler” ifadelerini kullandı.

İş gücü anlaşmasının 60. yıl kutlamaları çerçevesinde ilk nesil büyükleri evlerinde ziyaret ettiklerini belirten Akar, her bir büyüğü ziyaret ederken duygulu anların da yaşandığını kaydetti. Akar, “Güzel ülkemizden Almanya’ya ilk nesil olarak gelen, hem ülkemizin kalkınmasında hem de Almanya’nın bugünkü gelişmişlik düzeyine ulaşmasında üstün gayret göstererek, her iki ülkenin tarihine isimlerini altın harflarle yazdıran büyüklerimizi göçün 60. yılı anısına ve şükranlarımızı sunmak adına bir etkinlik düzenledik. Etkinlik münasebetiyle gençlik birliği üyeleri tarafından büyüklerimizi evlerinde ziyaret ederek, ellerini öptük, hâl hatırlarını sorduk. Büyüklerimiz ziyaretten mutlu oldular, mumnuniyetlerini ifade ettiler. Bir nebze olsun anılar canlandı. Bizler de yaptığımız etkinlikten mutlu olduk.” diye konuştu. 

Ziyarette, birinci nesil büyüklere plaket takdiminde duygulu anlar yaşandı.

Ercüment Aydın / Köln

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here