Ana sayfa Uncategorized Germersheim’da cami projesi engeline protesto

Germersheim’da cami projesi engeline protesto

252
0

Almanya’nın Rheinland-Pfalz eyaletindeki Germersheim şehrinde Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ne (DİTİB) Mareşal Fevzi Çakmak Camii, 7 yıl önce temeli atılan ve daha sonra mahkeme kararı ile yapımı durdurulan yeni cami inşaatı için protesto yürüyüşü düzenledi.

Germersheim DİTİB Mareşal Fevzi Çakmak Camii derneğinin talebine istinaden kuruluşunun 40.’ıncı yılı 1 Ekim 2016 tarihinde yerel yönetimin verdiği karar doğrultusunda temeli atılan yeni cami projesi, karşıt protestoların ardından Neustadt mahkemesi tarafından durdurulmuş ve yapılan girişimler sonuçsuz kalmıştı.

Cami yapımı için verilen kararın iptal edilmesine yönelik haklı mücadele amacıyla protesto yürüyüşü düzenlediklerini söyleyen dernek başkanı Hayrettin Güneş, caminin güncel ihtiyaçlara cevap veremediği ve 2016 yılında dönemin yerel yönetimi mevcut caminin yan tarafındaki arsaya yeni cami yapılması için izin verdiğini ifade etti.

Cami cemaati mevcut caminin büyük tadilata ve yeterli olmamasından dolayı daha önce izin verilen ve sonrasında yılan hikâyesine dönen cami projesinin durdurulmasını protesto etmek amacıyla bir yürüyüş düzenledi.

Rheinland-Pfalz eyalet genelinde cami derneklerinin başkan ve yöneticileri ile cemaatin destek verdiği yürüyüş sonrası bir konuşma yapan dernek başkanı Güneş, “7 Yıldan bu yana mahkemelerde camimizin inşaat izni için mücadele veriyoruz. Camimizin şu anki durumuyla yenilenmesine ihtiyaç vardır. Dileğimiz yepyeni, modern çağa ve şehrin silüetine uygun bir cami inşa etmek. Yeni camimiz şehrimize güzellik katacak, çok kültürlü toplumumuzu zenginleştirecek. Bu dileğimizi dönemin belediye başkanına sunmuş ve destek görmüştük. Evet, minareli ve kubbeli güzel bir caminin şehre zenginlik katacağı yönünde dileklerini ve yeni caminin proje müjdesini bizatihi kendilerinden almıştık. Neustadt İdari Mahkemesi, cami yapılabileceğini, ancak kullanım amacına yönelik eksiklikler olduğuna dair karar verdi. Davayı bir üst mahkemeye taşıdık. Artık, hakkımızı almak istiyoruz” diye konuştu.

Güneş konuşmasını şöyle sürdürdü: “22 bin nüfuslu Germersheim’da 6 bin Müslümanın birlikte yaşadığı, şehrin ayrılmaz parçasıdır. Komşularımızla ve yerel sakinlerle hiçbir problemimiz olmadığı gibi, Germersheim’li hemşerilerimizin de caminin yapımına karşı olmadığını pekâlâ biliyoruz. Önce kendi imkanlarımız ile satın aldığımız arsamıza cami yapımı için izin verdiler, şimdi ise sudan bahaneler ile engel çıkarıyorlar. Kendi kaynaklarımızdan finanse edilecek modern cami inşa etmek istiyoruz. Yetkililere sesleniyoruz, demokratik ve hukuki hakkımızı sonuna kadar arayacağız.”

Cami önünde toplanan cemaat ellerinde “Cami inşaatına EVET” yazılı pankartlarla belediye ve kaymakamlığın bulunduğu şehir meydanına kadar yürüdü.

Ercüment Aydın / Köln

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here