Ana sayfa Uncategorized Hemmingen DİTİB Mevlana Camii ibadete açıldı

Hemmingen DİTİB Mevlana Camii ibadete açıldı

509
0

Almanya’nın Baden-Württemberg eyaletine bağlı Hemmingen beldesinde inşa edilen Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Mevlana Camii, ibadete açıldı.

2007 yılında kurulan ve 2 bin 600 metrekarelik alan üzerine inşa edilen Hemmingen DİTİB Mevlana Camii, tek kubbe ve minareden oluşuyor. Yaklaşık 700 metrekare ibadet alanı, 8 metre uzunluğunda tek minaresi, 30 metre yüksekliğinde ve 6 metre çapında cam ana kubbesi ile toplam iki kattan oluşan camide, mescid, toplantı salonu, kütüphane ve dersliklerin yanı sıra gençlere, yetişkinlere ve kadınlara özel lokal gibi hizmet alanları yer alıyor.

16 Haziran Perşembe günü düzenlenen açılış törenine; Stuttgart Başkonsolosu Erkan Öner, DİTİB Genel Başkanı Kazım Türkmen, Hemmingen Belediye Başkanı Thomas Schäfer, Stuttgart DİTİB Dini Danışma Kurulu Başkanı Musa Uzun, DİTİB Yönetim Kurulu Üyeleri İrfan Saral ve Erdinç Altuntaş, Württemberg DİTİB Eyalet Bölge Birliği Başkanı İsmet Harbi, Eyalet Bölge Müdürü Ali İpek, çevre DİTİB Camii dernek başkanları ve din görevlileri ile cami cemaati katıldı.

Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan açılış töreninde dernek başkanı Halil Yıldırım, Hemmingen yerel yöneticilerine, belde sakinlerine ve caminin yapımında maddi ve manevi emeği geçenlere teşekkür etti. Ardından caminin dünü ve bugünü konulu sinevizyon gösterimi sunuldu.

Herkesin memnuniyetiyle birlikte inşa edilen bu mabedin, belde sakinleri için huzurlu bir yer olmasını dileyen Hemmingen Belediye Başkanı Thomas Schäfer, “Uzun zamandır üzerinde çalışılan cami bugün hedefine ulaştı. Din özgürlüğünün sağlandığı bir toplumda yaşıyoruz, farklılıklar önemlidir. Birlikte yaşam ve bir birimizi tanımak çok önemlidir. Bir araya gelerek, konuşarak çözülemeyecek hiç bir sorun yoktur. Huzur içerisinde iyi komşuluğumuzun devam etmesi temennisiyle, caminin yapımında emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Hayırlı olsun” dedi.

Württemberg DİTİB Eyalet Bölge Birliği Başkanı İsmet Harbi de, caminin inşaasında emeği geçenlere teşekkür etti.

İbadethanelerin bütün insanları kucaklayan ortak mekânlar olduğunu ifade eden DİTİB Genel Başkanı Kazım Türkmen, “Camilerin karşılaşma, buluşma, sohbet etme, ortak faaliyet gerçekleştirme ve çeşitliliği temsil ettiğine vurgu yaptı. Türkmen, “Camiler herkese açık, herkesin hayatla doldurduğu, hayat verdiği ve insanları kucaklayan ortak mekânlardır. Bu caminin yapım aşamasından gelinen süreye kadar maddi ve manevi herkese teşekkür ederiz. Ve gelecekte bize destek olacaklara da şimdiden şükranlarımızı sunuyorum” dedi.

Geçmiş ile gelecek arasında bir köprü

DİTİB olarak gerek geçmişle gerekse yeni gelişmelerle gurur duyduğunu söyleyen Türkmen, “DİTİB olarak yaklaşık 40 yıllık dernek geçmişimiz içerisinde zengin bir çalışma, deneyim ve bilgi birikimi ve yarım asrı aşkın süredir bu ülkede kök salmış ve inanç, kültür ve deneyim bakımından zengin bir çalışma ve hizmet alanına sahibiz. Almanya’nın en büyük Müslüman dini cemaati olan DİTİB, daima burada yaşayan Müslümanların ve toplumun bir bütün olarak refahını ve huzurunu göz önünde bulunduran bir cemaattir. DİTİB derneği, bireye, dini cemaate ve kamu yararına hizmet eden, yasal, din hizmetleri ve sosyal hizmetler sunan bir kuruluştur. Bu yeni inşa edilen cami, geçmiş ve gelecek arasında bir köprü, burada Almanya‘daki ortak geleceğimizin bir nişanesidir” diye konuştu.

Stuttgart Başkonsolosu Erkan Öner de yerel makamlara teşekkür ederek, “Sizlerle birlikte uzun zamandır yapılan çalışmalar nihayetinde bugün caminin açılışına katılmaktan duyduğum mutluluğu ifade etmek istiyorum. Caminin yapımında emeği geçen herkese teşekkür ederim. Cami ziyaretine geldiğimde heyecanla yapılacaklar anlatıldığında çok mutlu oldum. Sizlerin fedakârlıkla yapmış olduğunuz çalışmalarla cami inşa edildi.  Yerel makamlarında bu çalışmada sorunsuz verdikleri desteği, Türk ve Alman dostluğu olarak algılıyor ve teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Hemmingen DİTİB Mevlana Camii açılış kurdelesi dualar eşliğinde kesildi. Stuttgart Başkonsolosu Öner, DİTİB Genel Başkanı Türkmen, Hemmingen Belediye Başkanı Schäfer ve Hemmingen DİTİB Mevlana Camii dernek başkanı Yıldırım Türk, Alman, Baden-Württemberg ve DİTİB bayrakları birlikte göndere çekilmesinin ardından tören, caminin davetlilere gezdirilmesiyle sona erdi.

Ercüment Aydın / Köln

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here