Ana sayfa Uncategorized Berlin’de DİTİB kadın gönüllülerinden örnek davranış

Berlin’de DİTİB kadın gönüllülerinden örnek davranış

343
0

Almanya’nın Berlin kentinde Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Berlin Eyalet Kadın Birliği tarafından, sokakta yaşayan evsizlere ve ihtiyaç sahiplerine sıcak çorba, pilav ve mevye dağıtımı gerçekleştirildi.

Berlin DİTİB Eyalet Birliği ve Eyalet Kadın Birliği işbirliğinde “Bir Sıcak Çorba Herkes İçin” sloganı ile kolları sıvayan kadın birliği, kentin en kalabalık bölgelerinden birisi olan Herrmannplatz’da sokaklarda yaşam mücadelesi veren evsizlere ve ihtiyaç sahiplerine sıcak çorba ile pilav ve mevye dağıttı.

Yıl içerisinde de evsizlere sıcak yemek ve çorba ikram ettiklerini söyleyen Berlin DİTİB Kadın Eyalet Birliği Başkanı Sebile Uyanık, insanların kalbine dokunmanın, yüzlerini güldürmenin kendilerine tarifi mümkün olmayan bir mutluluk kattığını söyledi.

İslam’ın yoksula, yetime, yaşlılara, yardıma muhtaçlara yardım etmeyi emrettiğini ve her türlü yardımı göstermeye çalıştıklarını ifade eden Uyanık, “‘Bir Sıcak Çorba Herkes İçin’ sloganıyla soğuk kış günlerinde dışarda kalan çok sayıda insanlara ulaşarak ikramımıza büyük ilgi duyuldu. Desteklerinden ötürü başta kadın kollarımızın her bir üyesine, hazırlığında ve dağıtımında maddi ve manevi emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Allah razı olsun.” dedi.

Toplumda farkındalık yaratmak ve bu sosyal probleme dikkatleri çekmek amacıyla etkinliği düzenlediklerini söyleyen Berlin DİTİB Eyalet Birliği Başkanı Yakup Ayar, Gönüllere dokunmak amacıyla etkinliği düzenlediklerini ve yaklaşık 200’ün üzerinde ihtiyaç sahibinin ikramlardan faydalandığını ifade etti.

İslam Peygamberi Hz. Muhammed’in “Komşusu açken, tok yatan bizden değildir” sözlerini hatırlatan Ayar, şöyle devam etti: “Bu sözler İslam’ın sosyal yönünü ortaya koymuştur. Yüce dinimiz İslam yoksula, yetime, yaşlılarımıza kısacası yardıma muhtaç her insana yardım etmeyi emreder. Bizler de din, dil ve ırk ayrımı gözetmeden insani duygularımızı ön plana çıkararak insanlık görevimizi yerine getirdik. Evsizlerle birebir görüşüp onların dert ve sorunlarını dinledik. İkram vesilesiyle İslam’ın güzelliklerini ve temel prensiplerini fiilen gösterdik. İkramımızla onların yüzünde oluşan sıcacık bir gülümsemenin tarifsiz olduğunu görmek bizleri de mutlu etti. Etkinliğe katkı sunan kadın kollarına ve hayırseverlere teşekkür ediyorum.”

Berlin DİTİB Eyalet Birliği Başkanı Yakup Ayar, Başkan Yardımcısı Hakan Çekiç, Berlin DİTİB Kadın Eyalet Birliği Başkanı Sebile Uyanık ve kadın kolları üyelerinin katıldığı gün boyu süren etkinlikte 200’ün üzerinde evsizlere ve ihtiyaç sahiplerine sıcak çorba ile pilav ve mevye dağıtıldı.

Ercüment Aydın / Berlin

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here