Ana sayfa Uncategorized DİTİB başkanları “Ahde Vefa” programında buluştu

DİTİB başkanları “Ahde Vefa” programında buluştu

352
0

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Württemberg Eyalet Birliği tarafından cemiyetlerde 10 yılı aşkın başkanlık görevi yürüten gönüllülere plaket verildi.

Schwäbisch Gmünd DİTİB Şehitler Camii’nde düzenlenen programa; Stuttgart DİTİB Dini Danışma Kurulu Başkanı Musa Uzun, DİTİB Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyesi ve Baden-Württemberg DİTİB Eyalet Birliği Başkanı Erdinç Altuntaş, Württemberg Eyalet Birliği Başkanı İsmet Harbi, dernek başkanları, din görevlileri, kadın, gençlik ve veli birlikleri ile çok sayıda davetli katıldı.

Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan “Ahde Vefa” programının açılış konuşmasını yapan ev sahibi Schwäbisch Gmünd DİTİB Şehitler Camii dernek başkanı İbrahim Aslan, cemiyetleri bugüne kadar özenle taşıdıkları bu değerli miras için gösterdikleri gayret, verdikleri emek için tüm başkanlara teşekkür etti.

Birlik ve beraberlik vurgusu yapan Württemberg DİTİB Eyalet Birliği Başkanı İsmet Harbi de, “Eyalette 100 cemiyetimizi birlik ve beraberlik içerisinde dünden bugüne taşıyan her bir başkan ve yöneticimize teşekkür ediyorum” dedi.

Bin yıllık tecrübeyi bir araya getirmek için “Ahde Vefa” adı altında program düzenlediklerini ifade eden Harbi, “Cemiyetlerimizde 10 yılı aşkın 100 cemiyet başkanımızın azimli ve gayretli çalışmalarını onore etmek ve bin yıllık tecrübeyi bir araya getirmek istedik. Birinci nesil büyüklerimiz mabedlerin açılmasında gece gündüz demeden, yol iz bilmeden hizmet etmişler, çalışmışlar. Kendilerini minnet ve şükranla anıyorum. Yüce Allah’tan cemiyetlerimizin kuruluşundan bugüne kadar ahirete intikal etmiş büyüklerimize rahmet ve hayatta olanlara da uzun ve sağlıklı bir ömürler diliyorum“ diye konuştu.

DİTİB Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyesi ve Baden-Württemberg DİTİB Eyalet Birliği Başkanı Erdinç Altuntaş ise, Diyanet İşleri Türk İslam Birliği dini, sosyal, kültürel ve sportif faaliyetleri gerçekleştirmek ve Almanya genelindeki kendisine bağlı derneklerin bu tür faaliyetlerini koordine etmek amacıyla kurulduğunu dile getirdi.

Almanya’daki Müslümanların yüzde 70’inin teveccühünü kazanmış, alanındaki en büyük sivil toplum örgütü olduğunu vurgulayan Altuntaş, “Sizlerin yıllar önce başlattığınız çalışmalar ve gayretlerle bugün 960 derneğe ulaşan DİTİB camiasını kurdunuz. Her bir dernek başkanımıza, yöneticilerimize ve cemaatimize şükranlarımı sunuyorum. Emeklerinize, yüreklerinize sağlık.”

İlk nesil dernek başkanlarını ve yöneticilerini bir ağacın köklerine benzeten Stuttgart DİTİB Dini Danışma Kurulu Başkanı Musa Uzun, “Birinci nesil büyüklerimiz çok zor şartlarda bu dernekleri kurdular. Hep gönüllü hizmet ettiler. Cemiyetlerimizde 10 yılı aşkın başkanlık görevi yürüten başkanlarımıza ithafen düzenlenen “Ahde Vefa” adı altındaki programa teşrif ettiğiniz için de ayrıca şükranlarımı sunuyorum. İlk nesil büyüklerimizden rahmete kavuşanların mekânları cennet olsun. Allah onlara gani gani rahmet eylesin ve onlardan razı olsun. Hayatta olanlara da uzun ve sağlıklı ömürler diliyorum” diye konuştu.

Uzun, programın düzenlenmesinde emeği geçen eyalet birliğine, dernek başkan ve yöneticilerine, kadın, gençlik ve veli birliklerine teşekkür etti.

Konuşmaların ardından duygulu anların yaşandığı plaket takdimine geçildi.

Stuttgart DİTİB Dini Danışma Kurulu Başkanı Musa Uzun, DİTİB Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyesi ve Baden-Württemberg DİTİB Eyalet Birliği Başkanı Erdinç Altuntaş, Württemberg Eyalet Birliği Başkanı İsmet Harbi tarafından, eyalette 10 yılı aşkın görev yapan 100 dernek başkanına plaket ve gül takdim edildi.

Ayrıca programa görevde iken vefat eden başkanların plaketleri de aile bireylerine takdiminde duygusal anlar yaşandı.

Ercüment Aydın / Köln

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here