Ana sayfa Uncategorized DİTİB Genel Başkanı Kuzey’den Regaib Kandili Mesajı

DİTİB Genel Başkanı Kuzey’den Regaib Kandili Mesajı

151
0

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Genel Başkanı Dr. Muharrem Kuzey, Regaib Kandili münasebetiyle mesaj yayınladı.

DİTİB Genel Başkanı Dr. Muharrem Kuzey, Regaib Kandili münasebetiyle yayınladığı mesajda, “On bir ayın sultanı, gönüllerimizin tacı, dertlerimizin şifası olan mübarek Ramazan ayının rahmet iklimine yaklaştığımız günlerdeyiz. 11 Ocak Perşembe akşamı idrak edeceğimiz Regaib Gecesiyle birlikte gönül dünyamızda bir kandil yakacak ve mübarek Recep ayına fiilen girmiş olacağız. Bizleri bu günlere yeniden kavuşturan Yüce Allah’a hamd ediyorum.” dedi.

Kuzey, mesajında şu ifadelere yer verdi:

Recep ayının girmesiyle birlikte gönül toprağımıza bir rahmet tohumu ekeriz. Ektiğimiz bu tohuma sevgimizle güneş, gözyaşımızla yağmur oluruz. Özenle besler, ilgiyle büyütürüz. Regaib gecesinde ektiğimiz bu rahmet tohumunun Miraç Kandil’inde yavaş yavaş semaya doğru yükseldiğini görürüz. Berat Kandil’inde çiçek açtığına, Ramazan ayında rahmet meyvelerinin iyice olgunlaştığına şahit oluruz. Kadir Gecesinde bu meyveleri hasat eder, Ramazan Bayramı’nda ise bu sevinci tüm sevdiklerimizle paylaşırız. Bu güzellikleri ertesi yıl tekrar yaşayabilmek için bir fırsat daha vermesini Yüce Allah’tan temenni ederiz.  

Bu yıl İslam alemi olarak mübarek üç ayları buruk bir sevinçle karşılayacağız. Bu yıl dualarımızın merkezinde savaşların, yıkımların, acı ve gözyaşının yaşandığı coğrafyalar olacak. Bu yıl, aynı çatı altında yaşadığımız fakat çoğu zaman ihmal ettiğimiz, belki farkına varmadan kırdığımız, üzdüğümüz ailemizin, sevdiklerimizin kıymetini daha iyi anlamış olacağız. Bu yıl çocuklarımıza sarılırken, onları öpüp koklarken, savaşın yetim bıraktığı çocuklar gelecek gözlerimizin önüne. Öncelememiz gerekirken arka plana attığımız birçok şeyin bizleri ne kadar birbirimizden kopardığını daha iyi kavrayacağız belki bu yıl. Bu yıl gönül dünyamızda peygamberimizin şu sözü yankılanacak: “Müminler, birbirlerini sevmede, birbirlerine merhamet ve şefkat göstermede, tıpkı bir organı rahatsızlandığında diğer organları da uykusuzluk ve yüksek ateşle bu acıyı paylaşan bir bedene benzer. (Müslim, Birr, 66)” Bu söz yaşantımızda hayat bulduğu oranda zalime kalkan, mazluma umut olmaya çalışacağız.

Değerli kardeşlerim. Recep ayının aynı zamanda dört barış ayından biri olduğunu unutmayalım (Buhârî, Bed’ü’l-Halk, 2). Bir ayın Haram ay olması demek o zaman diliminde insanın sahip olduğu tüm temel değerlere daha fazla hürmet edilmesi anlamına gelir. Recep ayı aynı zamanda kalp kırıklarının tamir edildiği, insanlar arasındaki buzların eritildiği, insan haklarına hürmet edildiği, herkesin herkesten emin ve güvende olduğu bir zaman dilimi demektir.

11.01.2024 Perşembe akşamı kadın erkek, genç yaşlı hep birlikte camilerimizde idrak edeceğimiz Regaib Kandiliyle birlikte üç aylara fiilen girmiş olacak ve Ramazan ayının manevi iklimini yavaş yavaş hayatımızda hissetmeye başlayacağız.

Bu vesileyle Regaib kandilinin ve mübarek üç ayların özellikle derin acılarla imtihan edilen coğrafyalar başta olmak üzere tüm dünya için hayırlar getirmesini temenni ediyor, yeryüzünde barış ve güven ortamının kalıcı bir şekilde tesis edilmesini Yüce Rabbimizden niyaz ediyorum.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here