Ana sayfa EKONOMI ALMAN ŞİRKETLER TÜRKİYE’Yİ TERCİH EDİYOR

ALMAN ŞİRKETLER TÜRKİYE’Yİ TERCİH EDİYOR

489
0

Alman “Frankfurter Allgemeine Zeitung” Andreas Mihm imzalı haberine göre Türkiye ekonomik ve siyasi açıdan çelişkili bir görünüm gösteriyor.Bir yandan,neredeyse yüzde 20 enflasyon ve Türk Lirası’nin değer kaybı,diğer yandan ise ekonomik ve ihracat gelirlerin artması öne çıkıyor.

ALMANYA EN BÜYÜK TİCARİ ORTAK ÜLKE KONUMDA
Kısa vadeli Türkiye’ye yatırımın olumsuzluklar bakımından düşündürücü de gözükse de, uzun vadede Türkiye için iyimser bir hava olduğuna dair vurgu yapılıyor.

TÜRKİYE’DEKİ ALMAN ŞİRKETLERİ DAHA FAZLA YATIRIM DÜŞÜNÜYOR

Girdi fiyat artışının,Türkiye’deki Alman şirketlerini ihracata endeksli oldukları için rahatsız etmediği gibi, kur artışı ile Alman şirketlerinin maliyetleri düşmesi söz konusu olduğu için de daha fazla yatırıma yönelebiliyorlar. İstanbul’daki Almanya Ticaret ODASI (AHK) Yönetim Kurulu Üyesi Thilo Pahl haberde,
Almanya’nin ilaç alanında “Boehringer Ingelheim” ile Türkiye’deki “Abdi İbrahim Pharmaceuticals” şirketi ile 150 milyon Euro değerindeki ortak yatırım örneği veriliyor. 2020 yılında ise Almanya’nin otomobil devi “Volkswagen AG”‘nin İzmir’deki yatırımından vazgeçmesinden sonra bu gelişmelerin umut verici olduğu fakat kalifiye eleman sıkıntısına da işaret ediliyor.

TL DEĞER KAYBI URTDIŞINDAN YATIRIMI TEŞVİK EDİYOR

Son oniki ayda TL’ nin Euro’ya karşı yüzde 28 değer kaybetmesi sonucunda da Türkiye’deki gayrimenkul,fabrika ve hisse senetlerini değerleri düşmesi ile piyasaya yatırım açısından da bir fırsat oluşturmakta.Bu konuda,İspanya’nin ‘BBVA’ Bankası’nin Türkiye’deki Garanti Bankası’nı 2.25 milyar Euro satın alma opsiyonu dile getiriliyor.

LEVENT TAŞKIRAN / KÖLN

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here