Ana sayfa Uncategorized DİTİB gençliğinden “Bilim Dünyasında Bir Derviş, Prof. Dr. Fuat Sezgin” konulu konferans

DİTİB gençliğinden “Bilim Dünyasında Bir Derviş, Prof. Dr. Fuat Sezgin” konulu konferans

610
0

Köln‘de, İslam bilimleri tarihi üzerine akademik çalışmalarıyla tanınan Prof. Dr. Fuat Sezgin’i anma etkinlikleri kapsamında, “Bilim Dünyasında Bir Derviş, Prof. Dr. Fuat Sezgin” konulu bir konferans düzenlendi.

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Köln Merkez Camii gençliği tarafından “İlim Yolcusu Gençler, Örnek Şahsiyetler Yolunda” temasıyla düzenlenen etkinliğe, DİTİB Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Dilek, Köln DİTİB Dini Danışma Kurulu Başkanı Dr. Muharrem Kuzey, Köln Bölge Gençlik Birliği Başkanı Hüseyin Akar, Köln DİTİB Merkez Camii din görevlisi Naci Şengün’ün yanı sıra cami gençlik kolu üyeleri ve aileleri katıldı.

Konferans, Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından 94 yaşında hayatını kaybeden Prof. Dr. Fuat Sezgin’in hayatından kesitlerin yer aldığı sinevizyon gösterimi ile başladı.

Köln Merkez Camii Gençlik sorumluları Sema Öztürk ve Emre Özcan’ın sunumu ile gerçekleşen anma programının açılış konuşmasını Köln DİTİB Merkez Camii Gençlik Koordinatörü Gökhan Uygun yaptı. Gençlik kollarının çalışmalarından bahseden Uygun, Ramazan ayı öncesinde ‘İyilik Konutları’ için 2 ev inşa ettiklerini ve 210 kumanya dağıttıklarını söyledi.

İslam dininin ilme verdiği öneme vurgu yapan Köln DİTİB Dini Danışma Kurulu Başkanı Dr. Muharrem Kuzey, “Merkez Camii Külliyesi içerisinde böyle bir aktif gençliğin olması, buradaki hizmetlere koşturmaları ve adeta buradaki gençliğe rehber olmaları hakikaten kıymeti paha biçilemeyecek bir yapılanma, bütün gençlere canı gönülden teşekkür ediyorum. Fuat hocamızın hocası olan Hellmut Ritter bizim için de önemli bir değerdir. İlmin onurunu ayakta tutma, ilmi ahlaka sahip olma adına her iki hocamızın da yaşantısında benzerlikler görüyoruz. İlme talip ve ilmin peşinde isek bu ilmin onurunu ve izzetini ayakta tutmamız gerekiyor. Hedefe ulaşmak için her yolu meşru gören bir anlayışla değil, bir tutarlılığı olan ahlaki çerçevede bu işi yürüten bir nesil olmamız, bir gençlik olmamız gerekiyor. Rabbim inşallah sizleri ve bizleri ilim yolunda yürüyen, ilim yolunun yolcularından eylesin” dedi.

Prof. Dr. Fuat Sezgin adına düzenlenen konferansı çok anlamlı bulduğunu ifade eden Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Dilek ise, “Gençlerimiz, Fuat Sezgin hocamızı yakından tanıyalım, bilgi sahibi olalım diye güzel bir program tertip etmişler. Yazılanlardan, konuşulanlardan hocamızın efsaneleşmiş, dillere pelesenk olmuş, özellikle tecessüsü, merakı, kendisini ilme ve ilmin gerçeklerine adaması itibariyle takdir edilecek bir değerdir. Bu değeri sadece bizim değil, bütün İslam dünyasının genç kuşağının da bilmesi gerekir” ifadelerini kullandı.

“Bilim Dünyasında Bir Derviş, Prof. Dr. Fuat Sezgin” konulu konferansa konuşmacı olarak Münster Üniversitesi İslam Araştırmaları Enstitüsü Araştırma Görevlisi Dr. Hakkı Arslan katıldı.

Frankfurt Üniversitesi’nde Prof. Dr. Fuat Sezgin’e öğrenci asistanlığı yaptığını ifade eden Arslan, Prof. Dr. Sezgin’in araştırmaları hakkında bilgi vererek, bir dönem enstitüsünde çalıştığını söyledi.

Fuat Sezgin’in günde 16 saat çalıştığına şahit olan Arslan şöyle konuştu: “Fuat hoca sabahın erken saatinde kalkar ve akşamın geç saatlerine kadar ilim ve irfan için çalışırdı. Bu anlamda Fuat Sezgin hocamız son yüzyıla damgasını vurmuş, ilim adına çok önemli hizmetler yapmış, çok kıymetli bir bilim adamıdır. İslam Bilim Tarihine çok kıymetli eserler kazandırmıştır. İlime olan merakına, yanında kaldığım süre içerisinde şahit oldum. Tüm hayatı boyunca aynı disiplin ve tempo ile kendisini ilime adamıştır. Altmışın üzerinde ülkeyi gezmiş, yüzbinlerce cilt kitabı araştırmış, ayrıca çok önemli kütüphaneleri incelemiş ve çalışmalar yapmıştır. Fuat hocanın kişiliği, ilime olan tutkusu, çalışma disiplini, ümmete olan bağlılığı herkese örnek olacak niteliktedir. Gençlere, yeni kuşaklara Fuat Sezgin’i tanıtma adına yapacağımız bu faaliyetler bizler için de çok önemlidir.“

Köln DİTİB Merkez Camii Gençliği tarafından ‘İlim Yolcusu Gençler, Örnek Şahsiyetler Yolunda’ temasıyla “Bilim Dünyasında Bir Derviş, Fuat Sezgin” konulu konferansta ayrıca, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) desteği ile katılımcılara “Fuat Sezgin ile Bilim Tarihi Sohbetleri” adlı kitap hediye edildi.

Ercüment Aydın / Köln

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here