Ana sayfa Uncategorized Özel çocuklar gönüllerince eğlendi

Özel çocuklar gönüllerince eğlendi

983
0

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Federal Kadın Birliği tarafından hazırlanan “Engelsiz Cami” projesi kapsamında down sendromlu çocuklar, hem camiyi tanıyor hem de sanatla tanıştırılıyor.

Garbsen DİTİB Kocatepe Camii tarafından düzenlenen etkinliğe katılan özel çocuklar, ebru ve boyama sanatını öğrendi.

DİTİB  Federal Kadın Birliği tarafından “Engelsiz Cami” projesi kapsamında düzenlenen etkinliğe katılan özel çocuklar, ebru sanatını ve fincan boyamayı öğrendi. Hamur, alçı ile objeler ve el figürü üreterek gönüllerince eğlenen çocuklar, unutamayacakları bir gün yaşadı.

Niedersachsen ve Bremen Eyaleti DİTİB Kadın Birliği desteğinde, Garbsen DİTİB Kocatepe Camii Kadınlar Kolu sekreteri ve eğitimci Nuray Barut, başkan yardımcısı Cahide Sönmez ile kadınlar kolu üyesi Sabriye Sezgin gözetiminde özel çocuklar ebru sanatını uygulamalı öğrendi ve hünerlerini sergiledi.

Amaç, özel çocuklara camiyi sevdirmek

Garbsen DİTİB Kocatepe Camii Kadınlar Kolu sekreteri ve eğitimci Nuray Barut, yaptığı açıklamada, özel çocukları camileri tanımalarını, camilerde yapılan eğitimlerden yararlanmalarını sağlamak için etkinlik düzenlendiklerini söyledi.

Cami kapılarının özel çocuklara açık olduğunu belirten Barut, “Camilerimizin bünyesinde yapılan tüm etkinlik ve eğitimlere Down Sendromlu gibi özel çocuklarımızın katılımını sağlamayı amaçladık. Onlara yönelik ‘Özel Çocuklarımıza Özel Etkinlik Saati’ ve ‘Kaynaştırma Etkinlikleri’ hazırlayarak ‘Camimizde Ben De Varım’ Projesi ile onların varlığını ve ihtiyaçlarını, yanında olduğumuzu ve camilerimizin kapılarının sonuna kadar açarak camilerimizi engelsiz hale getirebilme amacıyla “Camimizde Ben De Varım” faaliyetlerini devam ettiriyoruz” dedi.

Çok güzel vakit geçirdik

Barut, etkinlik sayesinde çok güzel vakit geçirdiklerini, ebru sanatını, fincan boyama, alçı ile objeler ve el figürü yaptıklarını anlattı.

Yaptıkları uygulamaları kendilerinin de beğendiğini söyleyen Barut, etkinlikler sonunda özel bir sergi düzenlemek istediklerini de kaydetti.  

Ercüment Aydın / Köln

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here