Ana sayfa Uncategorized DİTİB kadın birliklerinden “Toplumda Yönetici Kadın Profili” etkinliği

DİTİB kadın birliklerinden “Toplumda Yönetici Kadın Profili” etkinliği

487
0

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Federal Kadın Birliği, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında “Toplumda Yönetici Kadın Profili” konulu çevrimiçi program düzenledi.

DİTİB Federal Kadın Birliği tarafından bu yılki 8 Mart etkinliğinin „Toplumda Yönetici Kadın Profili“ temasıyla belirlenen çevrimiçi program, binin üzerinde katılımcıyla gerçekleştirildi.

DİTİB Kadın Birlikleri 8 Mart Dünya Kadınlar Günü açılış programına; Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ülfet Görgülü “Bereketin Vesilesi; Kadın Eli Değmesi” başlığıyla etkileyici bir konuşma yaptı.

Programın açılış konuşmasında Federal Kadın Birliği Başkanı Safiye Kılıç, “Toplumsal hayatın her noktasında azimle çalışan, emek veren kadının temsil edilmesini çok önemsiyoruz. Kadınlarımızın toplumun gelişmesine sağladığı katkının farkındayız. Yapılan çalışmaların Almanya’daki Müslüman varlığının, Müslüman kadının temsil edilmesi açısından da çok kıymetli olduğunu düşünüyoruz.” diyerek projenin amacı ile ilgili bilgi verdi. Gösterilen yoğun ilgiden ötürü katılımcılara teşekkür eden Kılıç, tüm kadınların gününü tebrik ederek konuşmasını tamamladı. 

DİTİB Kadın Birlikleri yöneticilerinin ve çevrimiçi programa katılan katılımcıların Dünya Kadınlar Günü’nü kutlayan DİTİB Genel Başkanı Kazım Türkmen, binin üzerinde katılımla gerçekleşen program dolayısıyla kadın birliklerini tebrik etti. Türkmen, DİTİB çatısı altında kadınların eğitim başta olmak üzere her alanda etkinliklerini desteklediklerini, özellikle de bunun için Suffe adı altında bir eğitim programı uyguladıklarını söyledi.

Programda konuşmacı olarak yer alan Prof. Dr. Ülfet Görgülü, kadının Allah’ın halifesi olarak erkekle birlikte yeryüzünü imar etme vazifesinin altını çizdi. Görgülü, “Öyle bir hayat yaşa ki Allah seni yarattığına değsin” sözünü ileterek yaşamın ancak alınacak sorumluluklar, yapılacak hayırlı işlerle kaliteli hale getirilebileceğini ifade etti. Görgülü, hocasının “Bir kadının dünyada yapacağı en iyi işin kendini yetiştirmektir” sözüyle rotasını bu yöne doğru değiştirdiğini anlattı. Hz. Peygamber’in kendi döneminde kadınları önemli işlere memur kılması, onlardan eman alması gibi uygulamalarıyla İslam’da kadının toplumsal hayattaki varlığının yadsınamaz bir gerçek olduğunu vurgulayan Görgülü,. Almanya’da DİTİB camilerinde kadın çalışmalarında emeğiyle, fedakarlığıyla, azmiyle yer alan bütün kadınların gayretlerini takdir ve kendilerine teşekkürlerini ileterek konuşmasını tamamladı.

Program sonunda DİTİB Kadın Birlikleri ilerleyen günlerde de devam edecek etkinliklerle Almanya genelinde “Toplumda Yönetici Kadın Profili” projesini uygulamaya koyacaklarının müjdesini verdi.


Ercüment Aydın / Köln

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here