Ana sayfa Uncategorized Genel Müdür Kondi: İslam dini güzel ahlakı emreden dindir

Genel Müdür Kondi: İslam dini güzel ahlakı emreden dindir

733
0

Almanya Köln DİTİB Merkez Camii’nde cemaate hitap eden Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürü Dr. Şaban Kondi, İslam’ın güzel ahlakı emrettiğini söyledi.

Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürü Dr. Şaban Kondi, Almanya’da görev yaptığı Köln Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Merkez Camii’nde Cuma namazı öncesi cemaate hitap ederek Cuma namazı kıldırdı.

Din Hizmetleri Genel Müdürü Dr. Şaban Kondi, konuşmasında “Rabbimiz bu camilerimizi birlik ve beraberlik, barış ve kardeşliğin merkezi eylesin. Bu mabedleri inşa edip ahirete irtihal eden büyüklerimize Yüce Allah’tan rahmet, hayatta olanlara sağlıklı ve huzurlu bir ömür diliyorum.” dedi.

İslam dini güzel ahlakı emreden din olduğuna vurgu yapan Kondi, “Hz. Peygamber güzel ahlaklı imanlı ilişkilendirilmiş, iman bakımından mükemmel olan insan ahlakı güzel olan insandır buyurmuştur. Ahlak insanlığın ortak çizgisidir. Ahlak insanın seviyesini ve karekterine gösterir. Dolayısıyla ailemize çevremize ve bütün insanlığa karşı güzel ahlak sahibi olmak zorundayız.” diye konuştu.

Kondi, “Allah’ın rızasını da almak istiyor isek o zaman Resûllullah’ın hayatını, sözlerini, davranışlarını ve eylemlerini bir inanan Müslüman olarak hayatımıza yansıtmamız gerekiyor. İslam bizlere yaşanılabilir bir hayatı, temizliği, iyliği, sevgiyi ve saygıyı emrediyor. Kur’an-ı Kerim, hayatın gayesinin hayır ve iyilik yarışında bulunma olduğunu bildiriyor. Peygamberlerin ortak amacı insanlığın kalbine iyliği, hayrı yerleştirmek için gönderilmişlerdir. Müslüman özüyle sözüyle, davranışıyla, anlaşıyla, nezaketiyle, merhametiyle Müslüman olmalıdır. Bu din rahmet, merhamet ve nezaket dinidir. Allah vatanına, milletine, insanlığa ve yaşadığımız topluma faydalı nesiller yetiştirmeyi nasip eylesin. Umutsuzluk yok, Allah’ın rahmetinden ümidimizi kesmeyeceğiz. Yaşlılarımız cennet kapılarımdır, dua kapılarımızdır. Anne ve babamıza, eşlerimize, komşularımıza hürmet ve saygı Allah’a hürmet ve saygıdır. Bu bilinçle hareket ederek, tevbeyi ve duayı dilimizden eksik etmeyelim ve her gün bir iyilik yapmayı da ihmal etmeyelim.” ifadelerini kullandı.

Ercüment Aydın / Köln

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here